Descriere master Gestiunea si Protectia Mediului

MASTER GESTIUNEA ȘI PROTECȚIA MEDIULUI (GPM)

Masteratul în Gestiunea și Protecția Mediului (în domeniul Științei Mediului) este un program de studii de 2 ani, cu frecvență, predat în limba română. Acest program de masterat își propune să pregătească experți în domeniul managementului și protecției mediului pentru diferite aspecte socio-economice (ex. minerit, industrie, managementul apei, infrastructură, evaluarea impactului asupra mediului, restaurare ecologică ș.a.).

Tematica principală a acestei specializări se concentrează pe dobândirea de cunoștințe, abilități și competențe în analiza și evaluarea diferitelor tipuri de presiuni și impacturi generate de activitățile umane asupra mediului, societății și economiei.

Programul masteral oferă posibilitatea studenților de a învăța și de a aplica diverse metode și tehnici științifice ca instrumente pentru: identificarea diferitelor tipuri de presiuni și impacturi asupra factorilor de mediu; implementarea măsurilor/acțiunilor/planurilor de atenuare a consecințele negative și pe termen lung asupra societății, economiei și mediului; funcționarea și punerea în aplicare a principiilor și procedurilor sistemelor de management de mediu; implementarea planificării și deciziei de mediu la nivel organizațional, local și regional.

Programul de studiu cuprinde următoarele discipline științifice interdisciplinare distribuite pe parcursul celor 2 ani:

Primul an (primul semestru): Management și audit de mediu; Resurse energetice și de mediu; Gestiunea resurselor de apă; Schimbările climatice globale; Managementul riscurilor și dezastrelor naturale.

Primul an (semestrul al doilea): Factorii de risc pentru sănătatea umană; Reabilitarea terenurilor degradate; Prevenirea poluării mediului în industrie; Instrumentele juridice de protecție a mediului la nivel internațional; Analiza geospațială aplicată; Practică de specialitate.

Al doilea an (al treilea semestru): Fenomene meteorologice și hidrologice de risc; Strategii în domeniul conservării biodiversității; Metode și tehnici de evaluare a impactului asupra mediului; Impactul evaluării resurselor minerale asupra mediului; Restaurare ecologică.

Al doilea an (al patrulea semestru): Evaluarea calității și protecția solului; Planificare regională și dezvoltare locală; Metode și tehnici de gestionare a deșeurilor; Elaborarea lucrării de disertație.

Absolvenții acestui program de master vor avea la absolvire un domeniu larg de opțiuni de angajare în sectorul privat, public și non-guvernamental sau pot alege o carieră academică continuând cu studiile de doctorat într-un domeniu științific relevant în contextul actual (Știința Mediului).