Admiterea în Colegiul Studențesc de Performanță Academică 2016

In conformitate cu Hotărârile Senatului nr. 7927 din 7.04.2014 şi nr. 19.296 din 13.07.2015, prin care se aprobă Statutul și Regulamentul de funcționare ale Colegiului Studențesc de Performanță Academică (CSPA) al UBB, precum și cu Hotărârea CA nr. 12840 din 4.07.2016, o primă selecție a studenților care vor să devină membri ai acestui colegiu trebuie făcută la nivelul fiecărei facultăți, cu sprijinul prodecanilor responsabili cu cercetarea, acolo unde se află expertiza cea mai bună pentru fiecare specialitate.

Înscrierile se fac online, dosarele se trimit la adresa de e-mail ioanamuresan@ubbcluj.ro, în perioada 12 iulie – 16 septembrie 2016, după care acestea se trimit mai departe fiecărei facultăți în parte. Fiecare comisie de evaluare, numită de către decanat la nivel de facultate, face o primă selecție a candidaților, în perioada de 19-20 septembrie a.c., pe baza îndeplinirii următoarelor criterii de eligibilitate:

1. Dosar complet de înscriere în CSPA (cf. Instrucțiunilor de admitere CSPA 2016);

2. Statutul de student integralist, cu media calculată pentru ultimele două semestre de studiu (se acceptă doar candidații care au absolvit cel puțin un an nivel licență);

3. Dovada participării la cel puțin o activitate științifică și la cel puțin o activitate de voluntariat (cf. Formularului de înscriere).

Evaluarea consta in:

1. Verificarea îndeplinirii tuturor conditiilor de înscriere;

2. Ierarhizarea candidatilor în functie de medii si activitate stiintifica.

Dosarele candidaților, precum și lista cu ierarhizarea acestora (semnată de către membrii comisiei de evaluare și decan) vor fi trimise până în 20 septembrie 2016, la ora 14:00, la Rectorat, doamnei Ioana MUREȘAN, la biroul 110, sau electronic la adresa de e-mail ioanamuresan@ubbcluj.ro, urmând ca selecția finală să fie făcută cu ocazia unui interviu organizat de Comisia de admitere CSPA (cf. Calendarului de admitere în CSPA).

Procedură de selectie la facultati.

cspa.ubbcluj