Excelență în cercetare “CO2 storage and release in the deep Southern Ocean on millennial to centennial timescales” în revista Nature 2018

DAN CONSTANTIN NIȚĂ – CERCETĂTOR, FACULTATEA DE ȘTIINȚA ȘI INGINERIA MEDIULUI, UBB ȘI CERCETĂTOR ONORIFIC LA UNIVERSITATEA BRISTOL

Dan Constantin Niță, cercetător în cadrul proiectului European “Sisteme inteligente privind siguranța populației prin controlul şi reducerea expunerii la radon corelate cu optimizarea eficienţei energetice a locuinţelor din aglomerări urbane importante din România” (SMART-RAD-EN), Facultatea de Știința și Ingineria Mediului, UBB, cercetător colaborator în cadrul laboratorului de spectrometrie de masă cuplată inductiv cu plasmă din cadrul Departamentului de Geologie, UBB și cercetător colaborator (poziție onorifică) la Departamentul de Geografie, Universitatea Bristol.

A absolvit Facultatea de Fizică, masteratul și doctoratul fiind urmate la Facultatea de Știinta și Ingineria Mediului sub atenta coordonare științifică a Prof. Univ. Dr. Constantin Cosma, obținând titlul de doctor în 2012.

Principala arie de cercetare este strâns legată de datarea pe bază dezechilibrelor din seriile uraniului și analize izotopice de mare precizie (MC-ICPMS, HR/SF-ICPMS) cu implicații în dezvoltarea metodologiilor de măsurare a izotopilor, geocronologie, paleoclimatologie, evoluția mamiferelor, criminalistică nucleară, etc., aria secundară de cercetare fiind radioactivitatea materialelor naturale și antropice din diferite medii cu implicațiile adiacente.