De ce student la FSIM?

DE CE STUDENT LA FACULTATEA DE STIINTA SI INGINERIA MEDIULUI ?

Facultatea de Ştiinţa şi Ingineria Mediului este bazată pe problematica actuală de cunoaştere a mediului şi de necesitatea unei gestiuni integrative a acestuia. Scopul principal al Facultăţii de Ştiinţa şi Ingineria Mediului este de a pregăti licenţiaţi şi ingineri care să aibă cunoştinţe actualizate în domeniile ingineriei, ştiinţelor naturii şi să fie capabili să recunoască şi să prevină evenimente cu potenţial ridicat de risc asupra mediului în diferite domenii de activitate. Capacităţile şi abilităţile obţinute vor sprijini derularea activităţilor din domeniul reducerii consecinţelor poluării mediului, utilizării raţionale a resurselor naturale, elaborării şi implementării de soluţii de management a deşeurilor şi în domeniul elaborării şi derulării proiectelor de mediu.