Environmental Legislation, Safety Engineering and DIsaster MAnagement ELSEDIMA 2018

12th International Conference

Environmental Legislation, Safety Engineering and DIsaster MAnagement

ELSEDIMA 2018

Dorim să vă invităm la cea de-a XII-a ediţie a Conferinţei Internaţionale cu tema Legislaţie de Mediu, Ingineria Siguranţei şi Managementul Dezastrelor – ELSEDIMA, care se va desfăşura în perioada 17-19 mai 2018, în Cluj-Napoca, România.

Această ediţie abordează subiecte diverse ale managementului riscului, reunite sub tematica Reducerea riscului de dezastre pentru societăţi sustenabile.

În prezent, societatea se confruntă cu un număr tot mai mare de dezastre și o varietate mai mare de riscuri care reprezintă amenințări grave la adresa vieții și a infrastructurii. Impactul asupra mediului, schimbările climatice și lipsa măsurilor de dezvoltare durabilă se adaugă acestor amenințări, făcând societățile mai vulnerabile. Indiferent de resursele implicate în răspunsul la dezastre și recuperare, revenirea la starea iniţială sau, în mod ideal, revenirea la o stare mai bună, este foarte dificil de realizat de societățile afectate. După cum s-a prevăzut și în agenda de dezvoltare post-2015, integrarea obiectivelor de dezvoltare durabilă (ODD) în măsurile de reducere a riscului de dezastre la toate nivelurile și în toate etapele de acțiune este de o importanță capitală pentru atingerea sustenabilităţii comunităților noastre.

Contact:

“Babes-Bolyai” University / Facultatea de Știința și Ingineria Mediului / str. Fântânele 30 , Cluj-Napoca, Romania

E-mail: elsedima@ubbcluj.ro

Web: http://elsedima.conference.ubbcluj.ro/