Környezettudományi Intézet

PrezentareCadre didacticeCercetătoriPersonal Auxiliar

Departamentul de Ştiinţa Mediului se organizează şi funcţionează în baza prevederilor Legii Educaţiei Naţionale nr. 1/2011, a Cartei şi a hotărârilor Senatului Universităţii Babeş-Bolyai, precum şi a Regulamentului de funcţionare a Facultăţii de Ştiinţa şi Ingineria Mediului.

Misiunea Departamentului de Ştiinţa Mediului se concretizează în:

• asigură crearea de cunoaştere printr-un proces intensiv de cercetare;

• asigură formarea studenţilor şi a cercetătorilor, cetăţeni activi şi responsabili, promovând învăţământul şi cercetarea în concordanţă cu exigenţele unei societăţi bazate pe cunoaştere şi de valori, prin formare iniţială, educaţie continuă şi integrare în circuitul de valori universale;

• contribuie la dezvoltarea locală, regională şi naţională din punct de vedere social, economic, cultural, printr-o implicare în acord cu nevoile comunităţii.

În cadrul Departamentului de Ştiinţa Mediului sunt organizate linii de studiu distincte în limbile română, maghiară şi limbi moderne de circulaţie internaţională.

REGULAMENT DE FUNCTIONARE A DEPARTAMENTULUI DE STIINTA MEDIULUI (SM)

Calin Baciu

Prof.dr.Baciu Calin

calin.baciu@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed molestie eleifend elit, et faucibus risus tempus eget. Ut accumsan et dui a consectetur. Cras egestas volutpat tincidunt.

Liviu Muntean

Conf.dr. Muntean Liviu

liviu.muntean@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed molestie eleifend elit, et faucibus risus tempus eget. Ut accumsan et dui a consectetur. Cras egestas volutpat tincidunt.

Nicoleta Brisan

Conf. dr. Brisan Nicoleta

nicoleta.brisan@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed molestie eleifend elit, et faucibus risus tempus eget. Ut accumsan et dui a consectetur. Cras egestas volutpat tincidunt.

Sabin Badarau

Lect. Dr. Badarau Sabin

sabin.badarau@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed molestie eleifend elit, et faucibus risus tempus eget. Ut accumsan et dui a consectetur. Cras egestas volutpat tincidunt.

Dan Costin

Lect.dr.Costin Dan

dan.costin@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed molestie eleifend elit, et faucibus risus tempus eget. Ut accumsan et dui a consectetur. Cras egestas volutpat tincidunt.

Robert Beky

Lect.dr. Begy Robert

robert.begy@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed molestie eleifend elit, et faucibus risus tempus eget. Ut accumsan et dui a consectetur. Cras egestas volutpat tincidunt.

Malina Petrescu

Lect.dr.Petrescu-Mag Malina

malina.petrescu@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Dreptul mediului, politici de mediu, istoria constructiei europene, institutii si politici ale Uniunii Europene, Politica Agricola Comuna

Viorel Arghius

Lect.dr. Viorel ARGHIUS

viorel.arghius@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Hidrologie,

Meteorologie,

Hazarde naturale

Berkesy Laszlo

Lect. dr. Berkesy Laszlo

laszlo.berkesy@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed molestie eleifend elit, et faucibus risus tempus eget. Ut accumsan et dui a consectetur. Cras egestas volutpat tincidunt.

Ramona Balc

Lect. dr. Balc Ramona

ramona.balc@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed molestie eleifend elit, et faucibus risus tempus eget. Ut accumsan et dui a consectetur. Cras egestas volutpat tincidunt.

Melinda Vigh

Lect.dr.Vigh Melinda

melinda.vigh@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed molestie eleifend elit, et faucibus risus tempus eget. Ut accumsan et dui a consectetur. Cras egestas volutpat tincidunt.

no image

Lect. dr. Baciu Nicolae

nicolae.baciu@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed molestie eleifend elit, et faucibus risus tempus eget. Ut accumsan et dui a consectetur. Cras egestas volutpat tincidunt.

Kinga Reti

Lect. dr. Reti Kinga-Olga

reti.kinga@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed molestie eleifend elit, et faucibus risus tempus eget. Ut accumsan et dui a consectetur. Cras egestas volutpat tincidunt.

Gheorghe Rosian

Lect.dr.Rosian Gheorghe

rosian.gheorghe@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed molestie eleifend elit, et faucibus risus tempus eget. Ut accumsan et dui a consectetur. Cras egestas volutpat tincidunt.

Daniela Ciorba

Lect. dr. Ciorba Daniela

daniela.ciorba@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed molestie eleifend elit, et faucibus risus tempus eget. Ut accumsan et dui a consectetur. Cras egestas volutpat tincidunt.

no image

Lect.dr.Antal Noemi

noemi.antal@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed molestie eleifend elit, et faucibus risus tempus eget. Ut accumsan et dui a consectetur. Cras egestas volutpat tincidunt.

Cristian Malos

Lect..dr.Malos Cristian

cristian.malos@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed molestie eleifend elit, et faucibus risus tempus eget. Ut accumsan et dui a consectetur. Cras egestas volutpat tincidunt.

Eliana Sevianu

Asist.dr. Sevianu Eliana

eliana.sevianu@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Zoologie, ecologie, conservarea biodiversitatii,
arii naturale protejate, dezvoltare durabilat.

Hirek és események

  • Tanevnyito Magyar Tagozat 2016

  • FELVÉTELI – SZEPETMBERI 2016

    Szepetmberi felvételi   Ha érdekel, hogy mi történik a környezeteddel akkor itt a helyed! Ingyenes, államilag támogatott helyek várnak!Legyél te is a csapatunk tagja és …
  • AZ OKTATÓI TEVÉKENYSÉG online KIÉRTÉKELÉSE

    Nappali képzés I-II. év alapképzés  2016. május 9 –29. I. év mesterképzés 2016. május 9 –29. Végzos évfolyamok 2016. április 18. – május 15. A kiértékelési idoszak …
  • GÓLYATÁBOR

    A Környezettudományi és Környezetmérnöki Kar megszervezi az első GÓLYATÁBORT a kolozs megyei Jósikfalván, 2016 október 14-16 között! A tábor minden olyan első éves gólyának szól, …
  • Államvizsga Tematika Környezettudomány 2016 Június

    Állattan-gerincesek törzse-halak, kétéltüek, hüllők, madarak, emlősök Dudich,E.,Loksa,I.,1971,Állatrendszertan,Tankönyvkiadó,Budapest Fábián,Gy.,1977,Állattan,Mezőgazdasági Kiadó,Budapest Oláh,Zs.,1997,Biológia,I,Nemzeti Tankönyvkiadó Budapest Székely,P.,1989,A Föld állatvilága,Nemzeti Tankönyvkiadó,Budapest Varga,Zs.,1998,Állatismeretek,Nemzeti Tankönyvkiadó Budapest Taylor,B.,1993,Állatatlasz,Guliver Kiadó,Budapest Endrédi,L.,2000,Biológiai vizsgállatok,Nemzeti Tankönyvkiadó Budapest …