Departamentul de Analiza si Ingineria Mediului

PrezentareCadre didacticeCercetatoriPersonal Auxiliar

Departamentul de Analiza şi Ingineria Mediului se organizează şi funcţionează în baza prevederilor Legii Educaţiei Naţionale nr. 1/2011, a Cartei şi a hotărârilor Senatului Universităţii Babeş-Bolyai, precum şi a Regulamentului de funcţionare a Facultăţii de Ştiinţa şi Ingineria Mediului.

Misiunea Departamentului de Analiza şi Ingineria Mediuluiv se concretizează în:

• asigură crearea de cunoaştere printr-un proces intensiv de cercetare;

• asigură formarea studenţilor şi a cercetătorilor, cetăţeni activi şi responsabili, promovând învăţământul şi cercetarea în concordanţă cu exigenţele unei societăţi bazate pe cunoaştere şi pe valori prin formare iniţială, educaţie continuă şi integrare în circuitul de valori universale;

• contribuie la dezvoltarea locală, regională şi naţională din punct de vedere social, economic, cultural printr-o implicare în acord cu nevoile comunităţii

În cadrul Departamentului AIM pot fi organizate linii de studiu distincte în limbile română, maghiară şi limbi moderne de circulaţie internaţională. Linia de studii este forma de organizare a procesului didactic din departament.

REGULAMENT DE FUNCTIONARE A DEPARTAMENTULUI DE ANALIZA SI INGINERIA MEDIULUI (AIM)

Alexandru Ozunu

Prof.dr.Ozunu Alexandru

alexandru.ozunu@ubbcluj.ro

Domnii de interes:

Ingineria mediului, evaluarea riscului, managementul dezastrelor, evaluarea hazardurilor si riscurilor in industrii poluante, evaluarea vulnerabilitatii si protectia infrastructurii critice.

Cristina Rosu

Prof.dr.Rosu Cristina

cristina.rosu@ubbcluj.ro

Domenii de interes:

Evaluarea riscului contaminarii cu metale grele pentru ape de suprafata, ape de fantana, sol si sedimente (studii de caz). Transferul metalelor grele din sol in plante (studii de caz). Monitorizarea poluantilor chimici din factorii de mediu si ambiental (de interior)

Conf. dr. Bocos-Bintintan Victor

victor.bocos@ubbcluj.ro

Domenii de interes:

Chimie analitică & analiză instrumental. Detectarea şi cuantificarea compuşilor chimici la niveluri de urme şi ultra-urme. Tehnici spectrometrice avansate utilizate în detecţia de urme şi tehnici analitice de separare. Monitorizarea poluanţilor chimici ai mediului – în special a celor prezenţi în probe de aer.

Delia Gligor

Conf.dr. Gligor Delia

delia.gligor@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Simion Beldean

Conf.dr.Beldean-Galea Simion

simion.beldean@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Mircea Anton

Lect. dr. Anton Mircea

mircea.anton@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Baterii microbiene de combustie, Poluare electromagnetica si Sonora, Senzori.

Dorin Manciula

Lect.dr. Manciula Dorin

dorin.manciula@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Lect.dr. Dicu Tiberius

tiberius.dicu@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Activitatea ştiinţifică se încadrează  în domeniul radioactivităţii mediului, cu accent pe evaluarea impactului radonului asupra sănătăţii umane.

Zoltan Torok

Lect.dr.Torok Zoltan

zoltan.torok@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Managementul dezastrelor; Analiza riscurilor tehnologice si Natech; Modelarea si simularea accidentelor industriale; Modelarea efectelor fizice si a consecintelor

 

conferentiar-dr-radu-mihaiescu_web

Conf.dr. Radu Mihaiescu

radu.mihaiescu@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Dana Malschi

Conf.dr. Malschi Dana

dana.malschi@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

no image

Lect.dr. Modoi Cristina

cristina.modoi@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Alida Gabor

Conf.dr. Gabor Alida

alida.timar@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Datare prin termoluminesceță și luminescență stimulată optic. Dozimetrie retrospectivă de accident.Dozimetrie medicală. Radioactivitate ambientală. Dozimetrie de mediu.

Lect.dr.Ajtai Nicolae

nicolae.ajtai@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Teledetecție atmosferică – tehnica LIDAR, fotometrie solară, studiul proprietăților optice și microfizice ale aerosolului atmosferic. Evaluarea riscului și a impactului poluanților atmosferici asupra mediului – modele de dispersie la micro si mezoscală. Modelarea transferului radiativ prin atmosferă în UV, VIS, NIR și microunde.

 

 

 

Laborant I Horvath Zoltan

zoltan.horvath@ubbcluj.ro

Tehnician dr. Mircea Moldovan

mircea.moldovan@ubbcluj.ro

Anunțuri FSIM

Evenimente recente

  • ADMITERE FACULTATEA DE STIINTA SI INGINERIA MEDIULUI NIVEL MASTER, SESIUNEA IULIE 2017

    ADMITERE FACULTATEA DE STIINTA SI INGINERIA MEDIULUI NIVEL MASTER, SESIUNEA IULIE 2017

    Admitere Facultatea de Stiinta si Ingineria Mediului nivel licenta, sesiunea iulie 2017   REGULAMENTUL ADMITERII 2017 Calendar admitere nivel master sesiunea iulie 2017 Oferta educațională pentru anul universitar 2017-2018, nivel master IF si IFR Criteriile de admitere sesiunea iulie 2017 Acte necesare …
  • ADMITERE FACULTATEA DE STIINTA SI INGINERIA MEDIULUI NIVEL LICENTA, SESIUNEA IULIE 2017

    ADMITERE FACULTATEA DE STIINTA SI INGINERIA MEDIULUI NIVEL LICENTA, SESIUNEA IULIE 2017

    Admitere Facultatea de Știința și Ingineria Mediului, nivel licenta, sesiunea iulie 2017 REGULAMENTUL ADMITERII 2017 Calendarul admiterii sesiunea iulie 2017 Oferta educațională sesiunea iulie 2017 Acte necesare la inscriere si confirmare Taxe de admitere
  • Scoala Altfel: EDUCATIE PRIN STIINTA

    Scoala Altfel: EDUCATIE PRIN STIINTA

    Scoala Altfel: EDUCATIE PRIN STIINTA Programul propus de Facultatea de Știința și Ingineria Mediului răspunde unei nevoi actuale de informare și educație non-formală a elevilor, fiind în același timp gândit și în scopul promovării științei în rândul elevilor, a atragerii …