Departamentul de Stiinta Mediului

PrezentareCadre didactice

Departamentul de Ştiinţa Mediului se organizează şi funcţionează în baza prevederilor Legii Educaţiei Naţionale nr. 1/2011, a Cartei şi a hotărârilor Senatului Universităţii Babeş-Bolyai, precum şi a Regulamentului de funcţionare a Facultăţii de Ştiinţa şi Ingineria Mediului.

Departamentul de Ştiinţa Mediului gestionează Domeniul de licență Știința Mediului

Misiunea Departamentului de Ştiinţa Mediului se concretizează în:

• asigură crearea de cunoaştere printr-un proces intensiv de cercetare;

• asigură formarea studenţilor şi a cercetătorilor, cetăţeni activi şi responsabili, promovând învăţământul şi cercetarea în concordanţă cu exigenţele unei societăţi bazate pe cunoaştere şi de valori, prin formare iniţială, educaţie continuă şi integrare în circuitul de valori universale;

• contribuie la dezvoltarea locală, regională şi naţională din punct de vedere social, economic, cultural, printr-o implicare în acord cu nevoile comunităţii.

În cadrul Departamentului de Ştiinţa Mediului sunt organizate linii de studiu distincte în limbile română, maghiară şi limbi moderne de circulaţie internaţională.

REGULAMENT DE FUNCTIONARE A DEPARTAMENTULUI DE STIINTA MEDIULUI (SM)

Calin Baciu

Prof.dr.Baciu Calin

calin.baciu@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Management de mediu; Hidrogeologie; Geochimia fluidelor.

Liviu Muntean

Conf.dr.Liviu Muntean

liviu.muntean@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Evaluarea impactului asupra mediului, Planificare de mediu, Geomorfologia mediului, Dezvoltare durabila

brisan-nicoleta

Conf.dr. Brisan Nicoleta

nicoleta.brisan@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Sabin Badarau

Lect. Dr. Badarau Sabin

sabin.badarau@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Conservarea biodiversității, Biogeografie

 

 

Dan Costin

Lect.dr.Costin Dan

dan.costin@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Geologie ambientala, Resurse minerale

 

 

Robert Beky

Lect.dr. Begy Robert

robert.begy@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Malina Petrescu

Lect.dr.Petrescu-Mag Malina

malina.petrescu@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Dreptul mediului, politici de mediu, istoria constructiei europene, institutii si politici ale Uniunii Europene, Politica Agricola Comuna.

Viorel Arghius

Lect.dr. Viorel ARGHIUS

arghius.viorel@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Hidrologie,

Meteorologie,

Hazarde naturale

Berkesy Laszlo

Lect. dr. Berkesy Laszlo

laszlo.berkesy@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Ramona Balc

Lect. dr. Balc Ramona

ramona.balc@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Biostratigrafia nanofosilelor calcaroase mezozoice si cenozoice; Reconstituiri paleoecologice si paleobiogeografice pe baza nannofosilelor calcaroase; Analiza parametrilor fizici ai solului si aplicabilitatea lor in diverse domenii.

Melinda Vigh

Lect.dr.Vigh Melinda

melinda.vigh@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Lect. dr. Baciu Nicolae

nicolae.baciu@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Știința peisajelor, Planificare teritorială

 

Kinga Reti

Lect. dr. Reti Kinga-Olga

reti.kinga@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Gheorghe Rosian

Lect.dr.Rosian Gheorghe

rosian.gheorghe@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Geomorfologie, Cartografie, Hazarde Naturale

Daniela Ciorba

Lect. dr. Ciorba Daniela

daniela.ciorba@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

no image

Lect.dr.Antal Noemi

noemi.antal@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Cristian Malos

Lect.dr.Malos Cristian

cristian.malos@ubbcluj.ro

Domenii de interes

GIS, Analiză spațială, Conservarea biodiversității

 

Eliana Sevianu

Lect.dr. Sevianu Eliana

eliana.sevianu@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Zoologie, ecologie, conservarea biodiversitatii,
arii naturale protejate, dezvoltare durabila.

 

 

Lect. dr. Măcicășan Vlad

vlad.macicasan@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Sisteme de management de mediu, Evaluarea impactului asupra mediului, Reabilitări miniere, Geologia mediului, Arii protejate, Geografia mediului

Anunțuri FSIM

  • Programare examene semestrul II, an universitar 2017-2018

    Programarea colocvilor ani neterminali semestrul II, an universitar 2017-2018   Programarea examenelor ani terminali semestrul II, an universitar 2017-2018   Colocvii semestrul II, ani terminali, …
  • Roundtable on: Land Grabbing In The Post – Socialist Era

    Universitatea Babeş-Bolyai Cluj-Napoca, Facultatea de Ştiinţa şi Ingineria Mediului va invita la masa rotunda: Land Grabbing In The Post – Socialist Era Prezinta: Suzanne Verhoog, Universitatea din Amsterdam …
  • Concursul ”Tabăra Universității Babeș-Bolyai”

    TABĂRA UNIVERSITĂȚII BABEȘ-BOLYAI Concursul “Tabăra Universității Babeș-Bolyai” se desfășoară la Universitatea Babeș-Bolyai și se adresează  studenților cu rezultate deosebite din Universitatea noastră, cu scopul de …
  • Examenul de disertatie, sesiunea iulie 2018

    Examenul de disertatie, sesiunea iulie 2018   Datele examenului de disertație sesiunea iulie 2018 Inscrierea la examenul de disertatie 12 -25 iunie 2018 Susţinerea lucrării …
  • Examenul de licenta, sesiunea iulie 2018

    Examenul de licenta, sesiunea, iulie 2018 Datele examenului de licenţă sesiunea iulie 2018 Inscrierea la examenul de licenta: 12 – 25 IUNIE 2018  Proba scrisa: 2 IULIE …
  • Programul National “Tabere Studentesti 2018”

    Programul Național “Tabere Studențești 2018” Programul Național „Tabere Studențești” este organizat de Ministerul Tineretului și Sportului (MTS) și se adresează studenților români și asimilați, până …

Evenimente recente

  • CONCURSUL NAŢIONAL “SĂ PĂSTRĂM UN MEDIU SĂNĂTOS”, EDITIA a V-a

    CONCURSUL NAŢIONAL “SĂ PĂSTRĂM UN MEDIU SĂNĂTOS”, EDITIA a V-a

    Colegiul Tehnic “Anghel Saligny”, Cluj-Napoca şi Şcoala Gimnazială “Gheorghe Şincai”, Floreşti în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Cluj Facultatea de Ştiinţa şi Ingineria Mediului, Cluj-Napoca Casa Corpului Didactic Cluj   Vă invită la concursul naţional “Să păstrăm un mediu sănătos”, …
  • PROGRAMELE DE STUDIU OFERITE DE FACULTATEA NOASTRA SUNT PENTRU TINE

    PROGRAMELE DE STUDIU OFERITE DE FACULTATEA NOASTRA SUNT PENTRU TINE

    Esti pasionat de explorari in natura ecoturism si biodiversitate ?   Vrei sa stii totul despre schimbarile climatice, poluarea mediului, hazarde naturale si riscuri tehnologice ?   Vrei sa gasesti raspunsuri la problemele de mediu actuale si sa identifici cele …
  • Admitere nivel licenta, sesiunea iulie 2018

    Admitere nivel licenta, sesiunea iulie 2018

    ADMITERE NIVEL LICENTA SESIUNEA IULIE  2018   Oferta educațională a Facultății de Știința și Ingineria Mediului, pentru anul universitar 2018 – 2019 Criteriile de selectie a candidatilor pentru toate specializarile  Calendarul admiterii, iulie 2018 Regulamentul de admitere