Departamentul de Stiinta Mediului

PrezentareCadre didactice

Departamentul de Ştiinţa Mediului se organizează şi funcţionează în baza prevederilor Legii Educaţiei Naţionale nr. 1/2011, a Cartei şi a hotărârilor Senatului Universităţii Babeş-Bolyai, precum şi a Regulamentului de funcţionare a Facultăţii de Ştiinţa şi Ingineria Mediului.

Departamentul de Ştiinţa Mediului gestionează Domeniul de licență Știința Mediului

Misiunea Departamentului de Ştiinţa Mediului se concretizează în:

• asigură crearea de cunoaştere printr-un proces intensiv de cercetare;

• asigură formarea studenţilor şi a cercetătorilor, cetăţeni activi şi responsabili, promovând învăţământul şi cercetarea în concordanţă cu exigenţele unei societăţi bazate pe cunoaştere şi de valori, prin formare iniţială, educaţie continuă şi integrare în circuitul de valori universale;

• contribuie la dezvoltarea locală, regională şi naţională din punct de vedere social, economic, cultural, printr-o implicare în acord cu nevoile comunităţii.

În cadrul Departamentului de Ştiinţa Mediului sunt organizate linii de studiu distincte în limbile română, maghiară şi limbi moderne de circulaţie internaţională.

REGULAMENT DE FUNCTIONARE A DEPARTAMENTULUI DE STIINTA MEDIULUI (SM)

Calin Baciu

Prof.dr.Baciu Calin

calin.baciu@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Management de mediu; Hidrogeologie; Geochimia fluidelor.

Liviu Muntean

Conf.dr.Liviu Muntean

liviu.muntean@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Evaluarea impactului asupra mediului, Planificare de mediu, Geomorfologia mediului, Dezvoltare durabila

brisan-nicoleta

Conf.dr. Brisan Nicoleta

nicoleta.brisan@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Sabin Badarau

Lect. Dr. Badarau Sabin

sabin.badarau@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Conservarea biodiversității, Biogeografie

 

 

Dan Costin

Lect.dr.Costin Dan

dan.costin@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Geologie ambientala, Resurse minerale

 

 

Robert Beky

Lect.dr. Begy Robert

robert.begy@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Malina Petrescu

Lect.dr.Petrescu-Mag Malina

malina.petrescu@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Dreptul mediului, politici de mediu, istoria constructiei europene, institutii si politici ale Uniunii Europene, Politica Agricola Comuna.

Viorel Arghius

Lect.dr. Viorel ARGHIUS

arghius.viorel@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Hidrologie,

Meteorologie,

Hazarde naturale

Berkesy Laszlo

Lect. dr. Berkesy Laszlo

laszlo.berkesy@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Ramona Balc

Lect. dr. Balc Ramona

ramona.balc@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Biostratigrafia nanofosilelor calcaroase mezozoice si cenozoice; Reconstituiri paleoecologice si paleobiogeografice pe baza nannofosilelor calcaroase; Analiza parametrilor fizici ai solului si aplicabilitatea lor in diverse domenii.

Melinda Vigh

Lect.dr.Vigh Melinda

melinda.vigh@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Lect. dr. Baciu Nicolae

nicolae.baciu@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Știința peisajelor, Planificare teritorială

 

Kinga Reti

Lect. dr. Reti Kinga-Olga

reti.kinga@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Gheorghe Rosian

Lect.dr.Rosian Gheorghe

rosian.gheorghe@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Geomorfologie, Cartografie, Hazarde Naturale

Daniela Ciorba

Lect. dr. Ciorba Daniela

daniela.ciorba@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

no image

Lect.dr.Antal Noemi

noemi.antal@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Cristian Malos

Lect.dr.Malos Cristian

cristian.malos@ubbcluj.ro

Domenii de interes

GIS, Analiză spațială, Conservarea biodiversității

 

Eliana Sevianu

Lect.dr. Sevianu Eliana

eliana.sevianu@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Zoologie, ecologie, conservarea biodiversitatii,
arii naturale protejate, dezvoltare durabila.

 

 

Lect. dr. Măcicășan Vlad

vlad.macicasan@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Sisteme de management de mediu, Evaluarea impactului asupra mediului, Reabilitări miniere, Geologia mediului, Arii protejate, Geografia mediului

Anunțuri FSIM

  • Liste burse semestru I, an universitar 2018-2019

    Burse semestrul I, an universitar 2018-2019   Lista provizorie cu studenții beneficiari ai bursei de PERFORMANTA pe semestrul I, anul universitar 2018-2019 Lista provizorie cu …
  • Burse speciale pentru activitatea stiintifica

    BURSE SPECIALE PENTRU ACTIVITATEA STIINTIFICA 2018-2019 Rezultatele evaluarii candidatiilor pentru bursele speciale pentru activitatea stiintifica 2018-2019 Criterii de evaluare în vederea acordării burselor speciale pentru activitate …
  • Alegeri studentesti 2018

    METODOLOGIE PRIVIND DESFĂȘURAREA ALEGERILOR PARȚIALE DIN  29 OCTOMBRIE 2018 Alegerea în funcţiile şi structurile de conducere ale Universităţii Babeş-Bolyai (UBB) se face conform prevederilor Legii …
  • Informatii si documente utile burse

    INFORMATII UTILE Data limită de depunere a cererilor și dosarelor pentru bursele de performanță, merit și sociale este până la 19 octombrie 2018, ora 12,00. Dosarele …
  • ORAR, semestrul I, an universitar 2018-2019

    ORAR NIVEL LICENTA, SEMESTRUL I, AN UNIVERSITAR 2018-2019 DOMENIUL STIINTA MEDIULUI Specializarea Stiinta Mediului Specializarea Management si Audit de Mediu DOMENIUL INGINERIA MEDIULUI Specializarea Ingineria Mediului …
  • Cazare, an uninversitar 2018-2019

    Cazare studenti anul universitar 2018-2019 Toate locurile de cazare în căminele studențesti au fost ocupate în primul tur al redistribuirilor, pentru obtinerea unui loc de …

Evenimente recente

  • Tabara Bobocilor 2018

    Tabara Bobocilor 2018

    Facultatea de Știința și Ingineria Mediului organizează în perioada 19-21 octombrie 2018, TABĂRA BOBOCILOR  în localitatea Belis. Sunt vizați toți studenții din anul I de studiu de la toate specializările. În cadrul acestei tabere se vor aprofunda cunoștințe legate de protecția mediului înconjurător …
  • CONCURSUL “MARCIAN BLEAHU”

    CONCURSUL “MARCIAN BLEAHU”

    CONCURSUL “MARCIAN BLEAHU”- concurs de proiecte pe teme mediu Concursul de proiecte pe teme de mediu “Marcian Bleahu” se adresează în principal elevilor de liceu din clasele a XI-a şi a XII-a,  dar şi elevilor din clasele a IX-a şi …
  • PROGRAMELE DE STUDIU OFERITE DE FACULTATEA NOASTRA SUNT PENTRU TINE

    PROGRAMELE DE STUDIU OFERITE DE FACULTATEA NOASTRA SUNT PENTRU TINE

    Esti pasionat de explorari in natura ecoturism si biodiversitate ?   Vrei sa stii totul despre schimbarile climatice, poluarea mediului, hazarde naturale si riscuri tehnologice ?   Vrei sa gasesti raspunsuri la problemele de mediu actuale si sa identifici cele …