Departamentul de Știința Mediului

PrezentareCadre didactice

Departamentul de Ştiinţa Mediului se organizează şi funcţionează în baza prevederilor Legii Educaţiei Naţionale nr. 1/2011, a Cartei şi a hotărârilor Senatului Universităţii Babeş-Bolyai, precum şi a Regulamentului de funcţionare a Facultăţii de Ştiinţa şi Ingineria Mediului.

Departamentul de Ştiinţa Mediului gestionează Domeniul de licență Știința Mediului

Misiunea Departamentului de Ştiinţa Mediului se concretizează în:

• asigură crearea de cunoaştere printr-un proces intensiv de cercetare;

• asigură formarea studenţilor şi a cercetătorilor, cetăţeni activi şi responsabili, promovând învăţământul şi cercetarea în concordanţă cu exigenţele unei societăţi bazate pe cunoaştere şi de valori, prin formare iniţială, educaţie continuă şi integrare în circuitul de valori universale;

• contribuie la dezvoltarea locală, regională şi naţională din punct de vedere social, economic, cultural, printr-o implicare în acord cu nevoile comunităţii.

În cadrul Departamentului de Ştiinţa Mediului sunt organizate linii de studiu distincte în limbile română, maghiară şi limbi moderne de circulaţie internaţională.

REGULAMENT DE FUNCTIONARE A DEPARTAMENTULUI DE STIINTA MEDIULUI (SM)

Calin Baciu

Prof.dr.Baciu Calin

calin.baciu@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Management de mediu; Hidrogeologie; Geochimia fluidelor.

Liviu Muntean

Conf.dr.Liviu Muntean

liviu.muntean@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Evaluarea impactului asupra mediului, Planificare de mediu, Geomorfologia mediului, Dezvoltare durabila

brisan-nicoleta

Conf.dr. Brisan Nicoleta

nicoleta.brisan@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Sabin Badarau

Conf. Dr. Badarau Sabin

sabin.badarau@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Conservarea biodiversității, Biogeografie

 

 

Dan Costin

Lect.dr.Costin Dan

dan.costin@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Geologie ambientala, Resurse minerale

 

 

Robert Beky

Lect.dr. Begy Robert

robert.begy@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Malina Petrescu

Conf.dr.Petrescu-Mag Malina

malina.petrescu@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Dreptul mediului, politici de mediu, istoria constructiei europene, institutii si politici ale Uniunii Europene, Politica Agricola Comuna.

Viorel Arghius

Lect.dr. Viorel ARGHIUS

arghius.viorel@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Hidrologie,

Meteorologie,

Hazarde naturale

Berkesy Laszlo

Lect. dr. Berkesy Laszlo

laszlo.berkesy@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Ramona Balc

Lect. dr. Balc Ramona

ramona.balc@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Biostratigrafia nanofosilelor calcaroase mezozoice si cenozoice; Reconstituiri paleoecologice si paleobiogeografice pe baza nannofosilelor calcaroase; Analiza parametrilor fizici ai solului si aplicabilitatea lor in diverse domenii.

Melinda Vigh

Lect.dr.Vigh Melinda

melinda.vigh@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Lect. dr. Baciu Nicolae

nicolae.baciu@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Știința peisajelor, Planificare teritorială

 

Kinga Reti

Lect. dr. Reti Kinga-Olga

reti.kinga@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Gheorghe Rosian

Lect.dr.Rosian Gheorghe

rosian.gheorghe@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Geomorfologie, Cartografie, Hazarde Naturale

Daniela Ciorba

Lect. dr. Ciorba Daniela

daniela.ciorba@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

no image

Lect.dr.Antal Noemi

noemi.antal@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Cristian Malos

Lect.dr.Malos Cristian

cristian.malos@ubbcluj.ro

Domenii de interes

GIS, Analiză spațială, Conservarea biodiversității

 

Eliana Sevianu

Lect.dr. Sevianu Eliana

eliana.sevianu@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Zoologie, ecologie, conservarea biodiversitatii,
arii naturale protejate, dezvoltare durabila.

 

 

Lect. dr. Măcicășan Vlad

vlad.macicasan@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Sisteme de management de mediu, Evaluarea impactului asupra mediului, Reabilitări miniere, Geologia mediului, Arii protejate, Geografia mediului

Anunțuri FSIM

  • Programul ”Euro 200”

    “Euro 200” este programul național care vine în sprijinul elevilor și studenților cu posibilități financiare reduse în vederea achiziţionării de calculatoare. Termenul de depunere a …
  • Ajutor financiar în vederea stimulării achiziționării PC

    INFORMARE STUDENTI  HOTĂRÂRE  CONSILIULUI DE ADMINISTRATIE NR.5479 (30.03.2020) NORME DE APLICARE A HOTĂRÂRII CONSILIULUI DE ADMINISTRAȚIE NR. 5479/30.03.2020 PUNCTUL NR.3 (31.03.2020) LISTE BENEFICIARI AJUTOR FINANCIAR …
  • Liste burse semestru II, an universitar 2019-2020

    Burse semestrul II, an universitar 2019-2020   Lista cu studenții beneficiari ai bursei de PERFORMANTA pe semestrul II, anul universitar 2019-2020 Lista cu studenții beneficiari …
  • ALEGERI DECAN FSIM

    CANDIDAȚI LA FUNCȚIA DE DECAN LA FACULATEA DE ȘTIINȚA ȘI INGINERIA MEDIULUI AJTAI  NICOLAE BOCOȘ BINȚINȚAN-VICTOR MIHĂIESCU RADU
  • Burse ERASMUS staff

    MOBILITĂȚILE ERASMUS+ DE PREDARE ȘI TRAINING   Informarea privind posibilitatea exteinderii perioadei de realizare a mobilitatilor ERASMUS   Reprogramarea mobilităților ERASMUS incoming și outgoing   …
  • Admitere Facultatea de Știința și Ingineria Mediului, NIVEL LICENȚĂ, sesiunea iulie 2020

    Oferta educațională pentru admitere, sesiunea iulie 2020 Criteriile de selecție Calendarul admiterii, iulie 2020 Acte necesare la concursul de admitere nivel licență, iulie 2020 Regulamentul …

Evenimente recente

  • Campanie națională ,,Fii la tine-n țară, la fel ca afară!”

    Campanie națională ,,Fii la tine-n țară, la fel ca afară!”

      În cadrul Campaniei naționale ,,Fii la tine-n țară, la fel ca afară!”, lansată de asociația ECOTIC, în parteneriat cu Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, Facultatea de Știința și Ingineria Mediului, alături de Facultatea de Biologie și Geologie, împreună cu …
  • INFO COVID 19

    INFO COVID 19

    Pentru a preveni răspândirea coronavirusul SARS-CoV-2, Universitatea noastră și autoritățile naționale au luat o serie de măsuri de care vă rugăm să țineți cont. Vă asigurăm că siguranța studenților și a angajaților Universității este prioritară și, în funcție de evoluția …
  • ȘCOALA DE VARĂ “Educație științifică pentru mediu”

    ȘCOALA DE VARĂ “Educație științifică pentru mediu”

    ȘCOALA DE VARĂ “Educație științifică pentru mediu” 22.06.2020 – 25.06.2020 Școala de vară cu titlul “Educație științifică pentru mediu” se adresează elevilor claselor a XI-a și a XII-a în scopul creșterii interesului acestora față de sănătatea mediului înconjurător, prin implicare …