Departamentul de Stiinta Mediului

PrezentareCadre didactice

Departamentul de Ştiinţa Mediului se organizează şi funcţionează în baza prevederilor Legii Educaţiei Naţionale nr. 1/2011, a Cartei şi a hotărârilor Senatului Universităţii Babeş-Bolyai, precum şi a Regulamentului de funcţionare a Facultăţii de Ştiinţa şi Ingineria Mediului.

Departamentul de Ştiinţa Mediului gestionează Domeniul de licență Știința Mediului

Misiunea Departamentului de Ştiinţa Mediului se concretizează în:

• asigură crearea de cunoaştere printr-un proces intensiv de cercetare;

• asigură formarea studenţilor şi a cercetătorilor, cetăţeni activi şi responsabili, promovând învăţământul şi cercetarea în concordanţă cu exigenţele unei societăţi bazate pe cunoaştere şi de valori, prin formare iniţială, educaţie continuă şi integrare în circuitul de valori universale;

• contribuie la dezvoltarea locală, regională şi naţională din punct de vedere social, economic, cultural, printr-o implicare în acord cu nevoile comunităţii.

În cadrul Departamentului de Ştiinţa Mediului sunt organizate linii de studiu distincte în limbile română, maghiară şi limbi moderne de circulaţie internaţională.

REGULAMENT DE FUNCTIONARE A DEPARTAMENTULUI DE STIINTA MEDIULUI (SM)

Calin Baciu

Prof.dr.Baciu Calin

calin.baciu@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Management de mediu; Hidrogeologie; Geochimia fluidelor.

Liviu Muntean

Conf.dr.Liviu Muntean

liviu.muntean@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Evaluarea impactului asupra mediului, Planificare de mediu, Geomorfologia mediului, Dezvoltare durabila

brisan-nicoleta

Conf.dr. Brisan Nicoleta

nicoleta.brisan@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Sabin Badarau

Conf. Dr. Badarau Sabin

sabin.badarau@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Conservarea biodiversității, Biogeografie

 

 

Dan Costin

Lect.dr.Costin Dan

dan.costin@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Geologie ambientala, Resurse minerale

 

 

Robert Beky

Lect.dr. Begy Robert

robert.begy@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Malina Petrescu

Conf.dr.Petrescu-Mag Malina

malina.petrescu@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Dreptul mediului, politici de mediu, istoria constructiei europene, institutii si politici ale Uniunii Europene, Politica Agricola Comuna.

Viorel Arghius

Lect.dr. Viorel ARGHIUS

arghius.viorel@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Hidrologie,

Meteorologie,

Hazarde naturale

Berkesy Laszlo

Lect. dr. Berkesy Laszlo

laszlo.berkesy@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Ramona Balc

Lect. dr. Balc Ramona

ramona.balc@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Biostratigrafia nanofosilelor calcaroase mezozoice si cenozoice; Reconstituiri paleoecologice si paleobiogeografice pe baza nannofosilelor calcaroase; Analiza parametrilor fizici ai solului si aplicabilitatea lor in diverse domenii.

Melinda Vigh

Lect.dr.Vigh Melinda

melinda.vigh@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Lect. dr. Baciu Nicolae

nicolae.baciu@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Știința peisajelor, Planificare teritorială

 

Kinga Reti

Lect. dr. Reti Kinga-Olga

reti.kinga@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Gheorghe Rosian

Lect.dr.Rosian Gheorghe

rosian.gheorghe@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Geomorfologie, Cartografie, Hazarde Naturale

Daniela Ciorba

Lect. dr. Ciorba Daniela

daniela.ciorba@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

no image

Lect.dr.Antal Noemi

noemi.antal@ubbcluj.ro

Domenii de interes

 

 

Cristian Malos

Lect.dr.Malos Cristian

cristian.malos@ubbcluj.ro

Domenii de interes

GIS, Analiză spațială, Conservarea biodiversității

 

Eliana Sevianu

Lect.dr. Sevianu Eliana

eliana.sevianu@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Zoologie, ecologie, conservarea biodiversitatii,
arii naturale protejate, dezvoltare durabila.

 

 

Lect. dr. Măcicășan Vlad

vlad.macicasan@ubbcluj.ro

Domenii de interes

Sisteme de management de mediu, Evaluarea impactului asupra mediului, Reabilitări miniere, Geologia mediului, Arii protejate, Geografia mediului

Anunțuri FSIM

  • Examene si colocvii , semestrul I, an universitar 2019- 2020

    Programare colocvii semestrul I – an universitar 2019-2020 Programare examene semestrul I – an universitar 2019-2020
  • Fii deștept, rămâi student (ՓSTUD)

    Prin sub-proiectul Fii deștept, rămâi student (ՓSTUD) din cadrul Romania Secondary Education Project (ROSE) – (Schema de granturi necompetitive) se dorește scăderea abandonului universitar după …
  • Admitere nivel licenta, sesiunea iulie 2020

    ADMITERE NIVEL LICENTA SESIUNEA IULIE 2020   Oferta educatională pentru anul univesitar  2020-2021, nivel licență Domeniul Specializare Linie de studiu Știința mediului Știința mediului română Știința …
  • Admitere nivel master, sesiunea iulie 2020

    ADMITERE NIVEL MASTER SESIUNEA IULIE 2020   Oferta educațională pentru  anul universitar 2020-2021 – nivel master IF   Nivel master Domeniul Specializare Linie de studiu Știința mediului Gestiunea …
  • Burse ERASMUS staff

    MOBILITĂȚILE ERASMUS+ DE PREDARE ȘI TRAINING REZULTATE SELECȚIE MOBILITĂȚI DE PREDARE ȘI STAFF TRAINING ERASMUS + 2019-2020 OFERTA DE BURSE 2019-2020 Mobilități la nivelul UE …
  • Curs Compoziția Atmosferei Cu Accent Pe Calitatea Aerului

    Agenția Spațială Europeană (ESA), Organizația Europeană  pentru Exploatarea Sateliților Meteorologici (EUMETSAT) și Serviciul de Monitorizare a Atmosferei Copernicus (CAMS)  împreună cu Universitatea Babeș-Bolyai, prin Facultatea …

Evenimente recente

  • Conferință pe teme de minerit sustenabil

    Conferință pe teme de minerit sustenabil

    Profesor Karen Hudson-Edwards, de la Camborne School of Mines, University of Exeter (UK) va vizita Facultatea de Știința și Ingineria Mediului in cadrul Programului Distinguished Lecture Tour, sustinut de European Association of Geochemistry. In cadrul acestei vizite, va susține o …
  • Şcoala Internaţională de Vară cu tema „Managementul Dezastrelor”

    Şcoala Internaţională de Vară cu tema „Managementul Dezastrelor”

    Şcoala Internaţională de Vară cu tema „Managementul Dezastrelor”,  Ediția a V-a, 17 – 24 Iulie 2020, Cluj-Napoca    Organizator Facultatea de Ştiinţa şi Ingineria Mediului – Institutul de Cercetări pentru Sustenabilitate şi Managementul Dezastrelor bazate pe Calcul de Înaltă Performanţă (ISUMADECIP) …
  • Workshop ”What geochemistry tells us? From karst regions to active volcanoes”

    Workshop ”What geochemistry tells us? From karst regions to active volcanoes”

    În perioda 16-20.03.2020, Facultatea de Știința și Ingineria Mediului va găzdui Workshop-ul “WHAT GEOCHEMISTRY TELLS US? FROM KARST REGIONS TO ACTIVE VOLCANOES” organizat de cele 2 unități de cercetare ale facultății, CERAM și ISUMADECIP. Workshopul se adresează studențiilor (licență, master …