Școala de vară ”Incursiune în labirintul mediului înconjurător”

ȘCOALA DE VARĂ ” INCURSIUNE ÎN LABIRINTUL MEDIULUI ÎNCONJURĂTOR” (INIMI) – 2019

TITLUL PROIECTULUI

Incursiune în labirintul mediului înconjurător (INiMI)

PROGRAMUL DE FINANŢARE

Romania Secondary Education Project (ROSE) – Programe de vară de tip punte (summer bridge programs)

Perioada de implementare:

2019-2021

Grup țintă

25 de elevi/an de implementare din clasele a XI-a și a XII-a.

Proiectul este coordonat de către Facultatea de Știința și Ingineria Mediului (FȘIM) din cadrul Universității Babeș-Bolyai iar activitățile specifice se vor desfășura în perioada 09.07.2019-22.07.2019.

Obiectivul general al proiectului îl reprezintă facilitarea accesului elevilor, în special a celor aparținând unor grupuri defavorizate, la învățământul terțiar de calitate în domeniul științei și ingineriei mediului, într-o universitate de tradiție și prestigiu cum este Universitatea Babeș-Bolyai, prin crearea unui cadru educațional multidisciplinar, cu activități interactive, centrate pe elev, menite a conștientiza importanța și aplicabilitatea din domeniul științei și ingineriei mediului.

În vederea realizării obiectivului propus, au fost prevăzute activități de tipul cursuri, ateliere de lucru, vizite de studiu, activități de consiliere, activități recreative, toate menite să formeze o imagine complexă asupra problematicilor specifice mediului înconjurător, precum și să familiarizeze elevii din grupul țintă cu mediul universitar clujean și cu viața din spatele sălilor de curs. Activitățile din cadrul proiectului au fost proiectate pentru a fi desfășurate atât în spațiile facultății (str. Fântânele nr. 30, Cluj-Napoca), cu implicarea cadrelor didactice, a studenților din cadrul facultății cu expertiză în domeniul științei și ingineriei mediului dar și în cel al consilierii profesionale cât și în teren.

Activitate de teren, specifică domeniului, se va desfășura în cadrul unei aplicații practice (Itinerariul cunoașterii integrate a mediului în teren – Cunoașterea mediului antropic și natural) care va avea loc în perioada 14-18 iulie 2019. Traseul a fost astfel ales încât să surprindă cele mai interesante și specifice aspecte de mediu natural dar și antropic ale României, dar și mijloace și metode de monitorizare și gestionare a acestor aspecte care fac obiectul de activitate al unor instituții care vor fi vizitate. Dintre obiectivele tematice vizitate amintim:  M-ții Harghitei cu întregul cortegiu de fenomene post-vulcanice (lacul Sf. Ana, turbăria Mohoș, Peștera Puturosu, izvoare minerale, mofete), Întorsura Buzăului cu fenomenele naturale de risc asociate (alunecări de teren, curgeri noroioase, zone predispuse inundațiilor etc.), Pâclele Mari și Pâclele Mici, Berca cu spectaculoasele procese naturale de degradare a unor zăcăminte de hidrocarburi și de apariție a Vulcanilor Noroioși, mediul antropic urban ale Bucureștiului (Zona Centrului Istoric cu mediul construit protejat, zonele urbane destructurate ; zonele de locuințe colective etc.), Institutul de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului din Măgurele, actorul principal în monitorizarea și gestionarea hazardului și riscului seismic și altele.