WEEKEND „PRIETENII ȘTIINȚEI” organizat de catre Facultatea de Știinta si Ingineria Mediului

Weekend „PRIETENII ȘTIINȚEI”

Weekend-ul „PRIETENII ȘTIINȚEI” este un eveniment care promovează EDUCAȚIA PENTRU ȘTIINȚE în rândul tinerilor facilitând învățarea prin metode interactive bazate pe investigații științifice. Aflat la cea de-a doua ediție, programul propus în cadrul evenimentului răspunde unei nevoi actuale de informare și educare non-formală a elevilor și în același timp, are ca scop promovarea științei în rândul elevilor, atragerea de noi generații către activitățile de cercetare și încurajarea alegerii unei cariere în domeniul cercetării mediului.

Datele de desfășurare

23 martie 2018 (orele 16.30 – 20.00)

24 martie 2018 (orele 10.00 – 16.00)

25 martie 2018 (orele 10.00 – 13.00)

Locul de desfășurare

Strada Fântânele, nr. 30, Cluj-Napoca, Facultatea de Știința și Ingineria Mediului (Amfiteatrul Iustinian Petrescu, hol central, sălile: D.1.1, D.1.2 și curte).

Activități

Experimente cu lumină (nivel recomandat – liceu)

Este lumina albă…colorată?

Cum se naște lumina?

Pot să învârt o morișcă cu lumină?

Experimente educativ – distractive (nivel recomandat – liceu, gimnaziu, primar)

Filtru de apă într-o sticlă.

Băuturi magice.

Măsurăm pH-ul băuturii tale preferate.

Pastă de dinți pentru elefant.

Pânză de păianjen comestibilă

Experimente cu energii neconvenționale (nivel recomandat – liceu, gimnaziu)

Electricitate produsă de … microbi.

Bucătărie … solară.

Experimente cu frig  (nivel recomandat – liceu, gimnaziu, primar)

Cum determinăm calitatea apei pe care o consumăm? (nivel recomandat – liceu, gimnaziu, primar)

Analiza parametrilor de potabilitate.

Doresti sa cunosti calitatea fructelor și legumelor pe care le consumi? (nivel recomandat – liceu, gimnaziu)

Determinarea pH-ului acestora și conținutul de metale grele.

Totul despre droguri (nivel recomandat – liceu, gimnaziu)

Detecţia rapidă a urmelor de compuși toxici din aer.

Drogurile ilegale şi “poluarea societăţii”: detectarea rapidă la nivel de urme.

Pericolul invaziei drogurilor etnobotanice.

Demonstrații de salvare a victimelor în caz de dezastru  (nivel recomandat – liceu, gimnaziu, primar)

Intervenim în caz de dezastre: căutăm, găsim, salvăm

Studierea vremii cu ajutorul stației meteo  (nivel recomandat – liceu, gimnaziu)

Ateliere de creație pe teme de mediu (colaboratori: Asociatia Ecouri Verzi si Asociația Părinte înFlorești) (nivel recomandat – primar)

Tot în cadrul evenimentului, elevii pot participa la două concursuri cu premii: Cele mai interesante realizări folosind materiale reciclabile și Cunoștințe din domeniul protecției mediului. Premiile vor consta în cărți și obiecte utile elevilor iar diplome de participare la concurs vor fi înmânate atât câștigătorilor cât și profesorilor îndrumători.

Invitati

MINIOMUL DE ȘTIINȚĂ (recomandat copiilor 5+),un spectacol cu și de Silviu Ruști.

Sâmbătă 24 martie 2018, de la ora 12.30

Compania Magic Puppet vă prezintă un spectacol interactiv de experimente științifice pentru învățăcei de toate vârstele. Doar împreună ne distrăm învățând cât de magică e știința!  Vom combina soluții fermecate de prin cămară adunate și vom înțelege câteva dintre legile fizicii!

Atelierul experiențial „CICLUL APEI ÎN NATURĂ, (recomandat copiilor 10+), prezentat de Asociația Terra Edu (facilitatori: Miruna Ghideanu și Alexandra Ureche).

Sâmbătă 24 martie 2018, orele 10-11.30

Vom exemplifica evaporarea, formarea norilor, formarea ploii și formarea văilor. Acest atelier este recomandat elevilor de ciclu gimnazial și se va desfășura cu un grup de 15 participanți.

Contact

Pentru o mai bună desfășurare a vizitei dumneavoastre la activitățiile evenimentului, rugăm responsabilii grupurilor organizate să completeze formularul de înscriere (pdf.) și să îl returneze la adresa: prietenii_stiintei@ubbcluj.ro, până la data de 15.03.2018

Persoane de contact

Lector dr. Mircea ANTON, e-mail: mircea.anton@ubbcluj.ro, tel. 0744-853838