Burse speciale pentru studenți etnici români și studenți străini din zone de conflict armat

Studenții care pot beneficia această categorie de bursă sunt: studenții etnici români fără bursă și studenții străini din zone de conflict armat fără bursă. Condiția de eligibilitate este ca studenții să fie înmatriculați la Universitatea Babeș‑Bolyai și să nu fie beneficiari ai bursei acordate de către statul român.
Solicitarea de aplicare la această categorie de bursă va fi făcută prin transmiterea unei cereri. Cererile vor fi transmise la facultăți online pe platformele puse la dispoziție de universitate.