Prelegere: On the use of SPH method for simulating multiphysics systems in multi-phase flows

Avem plăcerea de a-i primi săptămâna viitoare la facultatea noastră pe Prof. Mostafa SAFDARI SHADLOO, Eng., Ph.D., H.D.R., în cadrul programului Erasmus, și vă invităm să participați la prelegerea cu titlul: On the use of SPH method for simulating multiphysics systems in multi-phase flows.

Prelegerea va avea loc în data de 23 Aprilie 2024, ora 12-14, amfiteatrul Iustinian Petrescu.

Dr. Safdari Shadloo este profesor asociat din septembrie 2015 la Institutul Național de Științe Aplicate (INSA) din Rouen și cercetător la Laboratorul Coria (CNRS-UMR 6614) și laureat al Catedrei Fundamentale la Institut Universitaire de France. Are o activitatea remarcabilă și rezultatele științifice recunoscute în domeniul învățării automate (Machine learning, ML) și modelelor statistice. H=48. El lucrează activ în domeniile (i) (aero-)hidrodinamică, turbulență, straturi limită tranziente și (ii) curgerea fluidelor multifazice. Scopul lui este să dezvolte strategii noi pentru înțelegerea și conectarea mai bună a informațiilor fizice din simulările la micro-, meso- și macroscară cu cele din experimente în sisteme cu comportamente fizice complexe, cum ar fi transferul de căldură, schimbarea de fază, termocapilaritatea și electro-hidrodinamica, printre altele.

Mai multe detalii găsiți pe pagina: https://sites.google.com/site/msshadloo/home