ReCoN-nect: Community Talk #2 @Cluj-Napoca

23/09/2021
❓ Cum putem crește prezența argumentelor științifice în discursul public? La această întrebare vom încerca să răspundem în cadrul evenimentului și vom discuta despre cele mai mari impedimente în calea dialogului dintre știință și societate.
🌤️ Vom aborda în special tematica schimbărilor climatice și prezența redusă a argumentelor științifice în dialogul public despre aceste procese.
Evenimentul se adresează:
🥼🔬 Cercetătorilor care doresc să înțeleagă mai bine rolul lor în comunicarea rezultatelor științifice pentru publicul larg;
📝📹Jurnaliștilor și creatorilor de conținut dornici să scrie despre știință pe înțelesul tuturor;
🧑‍🤝‍🧑 Publicului larg interesat să participe la un dialog pentru popularizarea științei, bazat pe dovezi științifice despre mediu și problemele acestuia.
Agenda evenimentului:
📌10:00-10:10 – Cuvânt de deschidere
🎤 Conf. Dr. Nicoleta Brișan (Universitatea Babeș-Bolyai) și Dr. Sorin Cebotari (InfoClima.ro)
📌 10:10-10:30 – Schimbările climatice și fenomenele meteo extreme
🎤 Dr. Bogdan Antonescu, cercetător științific (Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentruOptoelectronică – INOE 2000, Departamentul de Teledetecție).
📌 10:30-10:50 – Schimbările climatice și impactul asupra agriculturii – cum ne adaptăm și creștem reziliența?
🎤 Prof. Univ. Dr. Adina-Eliza Croitoru (Facultatea de Geografie, Universitatea Babeș-Bolyai)
📌 10:50-11:10 – Agricultura și schimbările climatice: atitudinea și comportamentul micilor fermieri români față de(re)introducerea în cultură a varietăţilor tradiţionale
🎤 Conf. Dr. Ruxandra Malina Petrescu-Mag (Facultatea de Știința și Ingineria Mediului, Universitatea Babeș-Bolyai; Gembloux Agro-Bio Tech, Universitatea din Liège, Belgia)
👥 11:10-12:00 – Discuție în format „masă rotundă” între cercetători, jurnaliști și publicul larg.
ℹ️Pentru a participa vă rugăm să vă înregistrați aici 👉 https://docs.google.com/…/1FAIpQLScY5Q2ZGN2gM…/viewform
ℹ️ Am aprecia extrem de mult dacă ați accepta să completați și chestionarul accesibil în linkul de înregistrare.
Acesta este un eveniment în cadrul proiectului ”ReCoN-nect – The Green Deal: Research communication to CommuNities”, finanțat prin programul H2020-MSCA-NIGHT-2020bis, G.A. nr. 101036166 și face parte din campania Noaptea Cercetătorilor 2021