SAtellite based Monitoring Initiative for Regional Air quality

SATELLITE BASED MONITORING INITIATIVE FOR REGIONAL AIR QUALITY
Acronim: SAMIRA

Descriere

Proiectul urmărește îmbunătățirea monitorizării calității aerului la nivel local și regional prin utilizarea sinergică a datelor furnizate de sateliții de observare a Terrei (activi și misiuni viitoare), date colectete in situ de către rețelele de monitorizare a calității aerului și date de modelare.

Durata proiectului: 2016-2019

Finanțare

Agenția Spațială Europeană (ESA/ESRIN)

Responsabil partener UBB

Lect. dr. Nicolae Ajtai

• Norwegian Institute for Air Research (NILU), Norway – Coordonator;
  • Babeș-Bolyai University of Cluj-Napoca, Romania
  • INOE2000 – N. I. of R&D for Optoelectronics, Măgurele, Romania
  • National Meteorological Administration, Bucharest, Romania
  • Czech Hydrometeorological Institute, Prague, Czech Republic
  • University of Warsaw, Warsaw, Poland

Rezultate așteptate

• Furnizarea de date AOD  provenite de la senzorul SEVIRI al MSG-2 cu frecvență temporală îmbunătățită necesară studiilor de calitate a aerului;
  • Utilizarea metodelor de downscaling pentru a îmbunătăți rezoluția spațială a datelor satelitare (ex: metode geostatistice);
  • Dezvoltarea de algoritmi pentru conversia AOD obținut din date SEVIRI la PM2.5.
  • Produse operaționale pentru SO2 și NO2;
  • Dezvoltarea unui modul preoperațional de prognoză pentru PM10 pentru Cehia, Norvegia, Polonia și România;
  • Asimilare de date in situ prin adăugarea de noi procesoare pentru MODIS, Sentinel-3, Sentinel-5P, și METEOSAT.