Creșterea sustenabilității Via Transilvanica din perspectiva mediului înconjurător și a factorilor socio-culturali

06/07/2021

Facultatea de Știința și Ingineria Mediului, Clasterul Eco Inovativ pentru un Mediu Sustenabil – CLEMS, ICPE Bistrița și Tășuleasa Social organizează în parteneriat evenimentul cu tema

”CREȘTEREA SUSTENABILITĂȚII VIA TRANSILVANICA DIN PERSPECTIVA MEDIULUI ÎNCONJURĂTOR ȘI A FACTORILOR SOCIO-CULTURALI”.

Scopul întâlnirii este explorarea unor idei și oportunități de colaborare care să aducă rezultatele cercetării în folosul comunității prin intermediului traseului ecoturistic via Transilvanica, conectându-se astfel la misiunea proiectului ReCoN-nect (The Green Deal:  Research communication to communities), proiect din seria Noaptea Cercetătorilor Europeni  2021.

Vor participa cadre didactice, cercetători de la Universitatea Babeș-Bolyai (Facultatea de Știința și Ingineria Mediului, Facultatea de Biologie și Geologie, Facultatea de Sociologie și Asistență Socială), Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară Cluj și Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, Institutul de Cercetări pentru Instrumentație Analitică Cluj-Napoca, reprezentanți ai administrației publice centrale și locale, ai mediului economic, reprezentanți din rețeaua europeană de informare a Comisiei Europene, asociații, etc.

Vor fi abordate în principal tematici privind repere pentru sustenabilitate, potențialul turismului ecologic pentru sustenabilitatea regiunilor bioculturale ale României, biodiversitate, pajiști și agroturism în lungul Via Transilvanica, perspectiva sociologică asupra depopulării satelor.

Evenimentul va avea loc la Sediul Asociației Tășuleasa Social, sat Piatra-Fântânele, județul Bistrița-Năsăud, marți, 06.07.2021, începând cu ora 11.