Facultatea de Știința și Ingineria Mediului

Școala Altfel, Săptămâna Verde 2023

Facultatea de Știința și Ingineria Mediului invită  elevii și cadrele didactice la activități dedicate programelor Școala Altfel și Săptămâna Verde, astfel:

• Vizite în cadrul Facultății de Știința și Ingineria Mediului, dialoguri cu cercetători și cadre didactice și diverse alte activitățile pe tematici specifice de mediu, pentru a explora complexitatea și diversitatea aspectelor MEDIULUI ÎNCONJURĂTOR
Tematica/titlul activității Data/datele de desfășurare Tipul activității Nivelul de studiu căruia îî sunt dedicate activitățile
Riscul de mediu

24 mai Prelegere Primar;

Liceal

Chimia analitică în slujba vieții: Detectarea rapidă a urmelor de substanțe toxice din aer 8 și 9 martie

15 și 16 martie

23 martie

29 și 30 martie

Prelegere;

Vizită laborator și discuții tematice

Liceal
Prevenirea dezastrelor și răspunsul la situații de urgență 22 și 23 mai Vizită laborator și discuții tematice;

Joc interactiv

Preșcolari;

Biodiversitate urbană martie și aprilie Ieșire în natură* Gimnazial;

Protecția pădurilor începe cu tine: Cum ne putem implica 30 martie

25 mai

Dezbatere Gimnazial;

Evoluția Zonei Metropolitane Cluj 8 și 10 martie

26 și 28 aprilie

Prelegere/dezbatere Primar;

Liceal

Solul si importanta acestuia in contextul schimbarilor climatice 9, 16, 23 și 30 martie (8:00 – 10:00)

11, 18 și 25 mai (8:00 – 10:00)

Prelegere Liceal
Experimente chimice interactive 25 aprilie

9, 16 și 23  mai

Joc interactiv

Gimnazial

Prezența poluanților chimici în apa pe care o consumăm și impactul acestora asupra organismului uman 27 aprilie

18 și 25 mai

Atelier,

Substanțe și produse chimice periculoase în mediu 10 mai

14 iunie

Prelegere Gimnazial;

Liceal

Sistemul de alimentare cu apă potabilă a Clujului. Cum ajunge apa la robinetul clujenilor. 9 mai Vizită la Muzeul Apei Gimnazial;

Pădurea Hoia – valori și servicii ecosistemice 27 și 31 martie

22 și 26 mai

Ieșire în natură* Gimnazial;

Solul – suportul nostru 10, 17 și 31 martie

12 și 26 mai

Ieșire în natură*

Monitorizarea calității aerului din interiorul clădirilor 10 și 11 mai

17 și 18 mai

Vizită laborator și discuții tematice; Liceal
Aplicații de localizare în natură 23 și 30 martie

27 aprilie

18 și 25 mai

Ieșire în natură* Gimnazial;

Liceal

Tehnici moderne de monitorizare a calității aerului 31 martie Vizită laborator și discuții tematice; Liceal

*Doar în condiții meteorologice favorabile

Mențiuni:

Pentru participarea la activitățile de mai sus este necesară:

1. Înscrierea unei clase de către un profesor prin intermediul google form ului: FORMULAR DE ÎNSCRIERE
  2. Contactarea, după înscriere, a cadrului didactic/cercetătorului care susține activitatea la adresa de e-mail, aflată în formularul de înregistrare, pentru stabilirea duratei activității, a intervalului orar de desfășurare a ei și a altor detalii specifice.

În perioada 26 februarie – 02 martie în lista de mai sus vor fi introduse și alte activități. Așadar, vă rugăm, urmăriți site-ul nostru!

• Webinarii, propuse prin intermediul Școlii Altfel ReCoNnect , care facilitează întâlnirea cercetătorilor, profesorilor universitari cu elevii de gimnaziu și liceu din întreaga țară. Acestea, propunându-și să fie un sprijin pentru profesorii care predau discipline de știință în școală, pot fi accesate și în timpul orelor de curs din școală.

Mențiuni:

1. Desfășurarea webinariilor va avea loc zilnic (L-V zilele lucrătoare), în perioada 13 – 24 martie 2023;
  2. Durata unei activități va fi de 1h;
  3. Ora de începere a webinariilor poate fi aleasă, în funcție și de disponibilitatea invitaților, dintre următoarele opțiuni 9:00, 10:30 sau 12:00 (detalii pe platforma de înscriere);
  4. Lecțiile sunt pentru nivel de gimnaziu sau liceu;
  5. Înscrierea unei clase la webinarii se face de către un profesor prin intermediul platformei scicommtoolbox (https://scicommtoolbox.ro/activitati/scoala-altfel-reconnect-vii)

• Concursul național de știință ReCoNnect , se adresează elevilor și profesorilor care doresc să descopere cercetarea științifică într-un mod interactiv și poate fi o provocare a zilelor din cadrul programelor Școala Altfel și Săptămâna Verde, pentru pregătirea unei aplicații de înscriere.

Mențiuni:

1. Concursul este deschis până în 19 mai 2023!
  2. Acesta este grupat pe 5 misiuni care antrenează și solicită abilități diferite, practice sau teoretice, subliniind astfel,diversitatea ipostazelor în care cineva se poate implica în activitatea de cercetare, inclusiv a mediului înconjurător. Misiunile sunt grupate în 5 categorii:
  • Science@Home – construiți un instrument științific și faceți măsurători
  • Activități Citizen Science – participați la colectarea de date utilizate în studii științifice
  • Experimente în laborator – propuneți un experiment pe care sa-l realizați la o facilitate de cercetare
  • Creativitate științifică – imaginați experimente noi în condiții inedited
  • Descoperă un om de știință – prezintă publicului un om de știință care te inspiră

3.      Înscrierea se face plecând de la pagina proiectului ReCoNnect (https://www.noapteacercetatorilor.educatiepentrustiinta.ro/concurs) urmărind din pagină detaliile Regulamentului

Fă cunoștință cu misiunile și cu cei care se ocupă de acestea accesând link ul: (https://www.youtube.com/watch?v=vnRBaDpUd30&list=PLfDXH44OvfG1cz6ns1_E3HZCfC4oe9alf )