Workshop: COMUNITATE. MEDIU. DEZVOLTARE DURABILĂ Cooperare interorganizațională pentru soluții sustenabile în zona Dunării

06/10/2023

Workshop COMUNITATE. MEDIU. DEZVOLTARE DURABILĂ. Cooperare interorganizațională pentru soluții sustenabile în zona Dunării

Locul de desfășurare: CORONINI – Casa de Cultură
Data de desfășurare: 06.10.2023, începând cu ora 10:00

Eveniment organizat de: Clusterul Ecoinovativ pentru un Mediu Sustenabil – CLEMS și Catedra UBB UNESCO pentru Dezvoltare Durabilă și Schimbări Climatice
Sub patronajul: Comisiei Naționale a României pentru UNESCO

Obiectiv: crearea unui cadru de conectare și discuții între mediul academic și de cercetare, agenți economici și administrație publică, în vederea identificării unor soluții de dezvoltare durabilă a zonei Dunării și potențiale colaborări între entitățile interesate în implementarea acestora.

Evenimentul a beneficiat de suportul Primăriei Moldova Nouă și a Primăriei Coronini și s-a bucurat de participarea a peste 90 de persoane, reprezentând administrații locale din zona clisurii Dunării (Moldova Nouă, Coronini, Berzasca, Sichevița, Svinița, Naideș, etc.) companii (Aquacaras S.A, Electroechipament Industrial SRL, Windkraft Simonsfeld RO, SC N&B TV SAT SRL, Bergenbier S.A, SC Events Ravisant Barbulescu SRL, etc.) autorități publice (Instituția Prefectului județului Caraș-Severin,  Regia Națională a Pădurilor-Romsilva), instituții de învățământ (Liceul Tehnologic „Clisura Dunării” Moldova Nouă, Școala Generală Coronini), asociații (AJVPS Caraș-Severin) alături de cadre didactice, cercetători și antreprenori din cadrul partenerilor CLEMS.

Agenda Workshop

• 9:45 – 10:00 ÎNREGISTRAREA PARTICIPANȚILOR
  • 10:00 – 10:30 DESCHIDEREA CONFERINȚEI
    • Președinte CLEMS, Conf. dr ing. Nicoleta BRIȘAN
    • Președinte Catedra UBB UNESCO pentru Dezvoltare Durabilă și Schimbări Climatice, Conf. dr.ing. Nicolae AJTAI
    • Secretar General al CNR pentru UNESCO, Madlen ȘERBAN (online)
    • Primar MOLDOVA NOUĂ, Dr. ing. Ion CHISĂLIȚĂ
    • Primar CORONINI, Ec. Ilie BOBOESCU
  • 10:30 – 12:30 PREZENTĂRI:
    • Clusterul – un instrument strategic în procesul inovării și susținerea dezvoltării durabile. Cluster CLEMS  – Conf. dr. ing. Nicoleta BRIȘAN (UBB)
    • Învățământ tehnic superior pentru o Dezvoltare Durabilă – Prof. dr. ing. Horațiu VERMEȘAN (UTCN)
    • Programe bilaterale de colaborare transfrontalieră – Conf. dr. ing. Nicolae AJTAI (UBB)
    • Geoparcul Internațional UNESCO Djerdap – Porțile de Fier – suport pentru dezvoltare și cooperare transfrontalieră – Dr. ing. Alexandru ANDRĂȘANU (UB)
    • Sub patronajul Reducerea efectelor dezastrelor naturale pentru o societate rezilientă – CS I dr. ing. Constantin IONESCU (INCDFP)
      Producerea și utilizarea hidrogenului verde în industrie – Dr.ing. Maria Simona RĂBOACĂ (ICSI)
    • Soluții inovatoare sustenabile favorabile implementării tehnologiilor emergente cu impact transversal asupra industriilor locale și mediului prin dezvoltarea de materiale compozite avansate, eco-inteligente, în contextul dezvoltării durabile a mediului construit – Dr.ing. Andreea HEGYI (URBAN-INCERC)
  • 12:30 – 13:00 COFFEE BREAK
  • 13.00 – 14:30 PREZENTĂRI
    • Adaptabilitate și eficiență operațională în alimentarea cu apă a comunităților locale. Implementarea ”soluțiilor la cheie” utilizând
      procese integrate inovative de tratare a apei – Dr.ing. Sorin ULINICI (ICPE Bistrița)
    • Soluții inovatoare oferite de Pipelife – Ing. Mihai CAVULEA (Pipelife România)
    • Cercetare pentru îmbunătățirea calității mediului – CS I dr. Loredana SORAN (INCDTIM)
    • Importanța unor studii pilot pentru soluții sustenabile la probleme de mediu locale. Studiu de caz: proiect HORIZON ARAGORN –
      Conf. dr. Dorina PODAR (UBB-FBG)
    • Centrul de competență pe misiunea HORIZON EU ”Restore our ocean and waters” – oportunitate de colaborare si dezvoltare durabilă în zona Dunării – CS II dr. Carmen ROBA (UBB-FȘIM)
  • 14.30 – 15:00 INTERVENȚII INVITAȚI
  • 15.00 – 16:30 PRÂNZ
  • 16.30 – 17:30 CONCLUZII. DISCUȚII

Evenimentul este parte a unui program mai amplu al clusterului derulat în perioada 5-8 octombrie 2023, la Stațiunea Științifică UBB – DANUBIUS din Coronini (jud. Caraș-Severin).

UBB: Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca | UBB-FBG: Facultatea de Biologie și Geologie (Universitatea Babeș-Bolyai) | UBB-FȘIM: Facultatea de Știința și Ingineria Mediului (Universitatea Babeș-Bolyai) | UTCN: Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca | UB: Universitatea din București | ICSI: Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Tehnologii Criogenice și Izotopice, Râmnicu Vâlcea | INCDFP: Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului, Măgurele, Ilfov | INCDTIM – Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Tehnologii Izotopice și Moleculare (Filiala Cluj) | URBAN-INCERC: Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Construcții, Urbanism și Dezvoltare Teritorială Durabilă (Filiala Cluj)