Ingineria Mediului

Ce inseamnă ingineria mediului? Ingineria mediului reprezintă acel domeniu de studiu care se concentrează pe protejarea mediului înconjurător, prin reducerea poluării şi a cantităţii de deşeuri, precum şi pe îmbunătăţirea calităţii factorilor de mediu. Ce veți face? Veți aplica principii inginereşti şi ştiinţifice în scopul protejării sănătăţii umane şi a mediului înconjurător.

Fișa disciplinelorTUTORI

Îndrumători de an

 Anul de studiu Indrumător Tutore
I Conf. dr. Delia Gligor

delia.gligor@ubbcluj.ro

 

Drd. Mereuță Alexandru

mereutalexandru90@gmail.com

 

II  Lect.dr. Manciula Dorin

dorin.mancilau@ubbcluj.ro

 

Asist.dr. Bizo Maria

maria.bizo@ubbcluj.ro

 

III Sef. lucrari dr. Dan Costin

dan.costin@ubbcluj.ro

 

 Lector.dr. Ajtai Nicolae

nicolae.ajtai@ubbcluj.ro

 

IV  Conf.dr. Radu Mihaiescu

radu.mihaiescu@ubbcluj.ro

CS III dr. Horatiu Stefanie

horatiu.stefanie@gmail.com

Anunțuri FSIM

Evenimente recente

  • Tabara Bobocilor 2018

    Tabara Bobocilor 2018

    Facultatea de Știința și Ingineria Mediului organizează în perioada 19-21 octombrie 2018, TABĂRA BOBOCILOR  în localitatea Belis. Sunt vizați toți studenții din anul I de studiu de la toate specializările. În cadrul acestei tabere se vor aprofunda cunoștințe legate de protecția mediului înconjurător …
  • CONCURSUL “MARCIAN BLEAHU”

    CONCURSUL “MARCIAN BLEAHU”

    CONCURSUL “MARCIAN BLEAHU”- concurs de proiecte pe teme mediu Concursul de proiecte pe teme de mediu “Marcian Bleahu” se adresează în principal elevilor de liceu din clasele a XI-a şi a XII-a,  dar şi elevilor din clasele a IX-a şi …
  • PROGRAMELE DE STUDIU OFERITE DE FACULTATEA NOASTRA SUNT PENTRU TINE

    PROGRAMELE DE STUDIU OFERITE DE FACULTATEA NOASTRA SUNT PENTRU TINE

    Esti pasionat de explorari in natura ecoturism si biodiversitate ?   Vrei sa stii totul despre schimbarile climatice, poluarea mediului, hazarde naturale si riscuri tehnologice ?   Vrei sa gasesti raspunsuri la problemele de mediu actuale si sa identifici cele …